Moimi Oczami: Matematyka w liceum


Hej, zapraszam was na pierwszy post z serii Przedmioty Szkolne Moimi Oczami dzisiaj pouczymy się matematyki, dobra żartuję, ale trochę o niej porozmawiamy :)

W tym poście chcę wam pokazać jak będzie wyglądała matematyka w I liceum.

Wyświetlanie 20170611_132049.jpg

Wyświetlanie 20170611_130914.jpgNajpopularniejszym podręcznikiem w szkole średniej, jest ten z Oficyny Edukacyjnej. Chociaż na rynku jest jeszcze kilka innych , to wszyscy moi znajomi mają właśnie z tego wydawnictwa. Jak zapewne dobrze wiecie w liceum matematyka jest obowiązkowa (matura z niej również), ale to już od was zależy czy będziecie się uczyć tylko podstawowych informacji (na podstawie) czy będziecie rozszerzać ten przedmiot. Pamiętajcie, że jeżeli nie zdecydujecie się na rozszerzenie będzie wam bardzo ciężko napisać dobrze maturę na tym poziomie. Więc jeżeli nie rozszerzacie matematyki będziecie mieć zielone podręczniki, a jeśli tak jak ja zdecydujecie się na rozszerzenie, wasze  książki będą miały kolor niebieski, tak jak na zdjęciu.


Tematy poruszane na lekcji znane wam z gimnazjum to:
Wyświetlanie 20170611_131120.jpg

  • działania w zbiorach liczbowych
  • wyrażenia algebraiczne
  • geometria płaska
Tak więc spokojnie nie ma się czego bać, ponieważ są to już dobrze opanowane przez was tematy.

Jeśli chodzi o nowości to też jest ich trochę, ale da się przeżyć :)
  • logika (nieobowiązkowa)  
  • logarytmy
  • wektory (rozszerzenie)
  •  trygonometria
  • funkcje
Mi trudność sprawiły moduły (wartość bezwzględna), funkcje i logarytmy, ale potem poprawiałam to wszystko, więc jest to do przejścia :)


To co na pewno was zaskoczy to dużo większe wymagania, zwłaszcza jeżeli zdecydowaliście się na rozszerzenie. W gimnazjum trzeba było jakoś ogarniać temat, aby zaliczyć klasówkę i umieć robić typowe zadania, żeby dostać dobrą ocenę. W liceum to nie da wam nic. Tutaj trzeba rozumieć i umieć zastosować w najdziwniejszych przypadkach, a przede wszystkim wszystkim MYŚLEĆ. Tak myśleć, bez pomysłu na rozwiązanie zadania, chociaż rozumiecie dane zagadnienie dostaniecie jedynkę. To właśnie dlatego wielu uczniów ma tak duży problem z matematyką, ponieważ nie umieją myśleć logicznie.

Wyświetlanie 20170611_131123.jpg
Musicie się przygotować na to, że wasze oceny z tego przedmiotu będą gorsze, pomimo tego samego nakładu pracy. Jeżeli chcecie mieć 4, musicie się solidnie napracować. W końcu bez pracy nie  ma kołaczy prawda?

W takim razie jak się uczyć?
Polecam na bieżąco... tak wiem to jest bardzo ciężkie, ale się opłaca. Przed sprawdzianem najpierw zróbcie dobre notatki i postarajcie się wszystko zrozumieć. Następnie przejdźcie do robienia zadań. To również jest szalenie istotne, ponieważ sama teoria jest tylko podstawą do dobrego opanowania materiału. Jak nie umiecie to pytajcie, szukajcie i myślicie. Pamiętajcie nie liczy się ilość tylko jakość.

Wyświetlanie 20170611_131044.jpg
Spokojnie nie denerwujcie się, nie będzie źle, dacie radę jeśli będziecie systematycznie pracować :)  

Na koniec dobra informacja dla wszystkich, którym ciężko przychodzi nauka wzorów na pamieć.  Na maturze i na sprawdzianach będziecie mogli korzystać z tablic maturalnych, czyli książki z wieloma wzorami i twierdzeniami oraz z prostego kalkulatora :) 

Napiszcie, jeśli ta przygoda jest jeszcze przed wami lub jeśli już skończyliście liceum lub jesteście w trakcie liceum  jak wam się matematyka podoba :)

Pozdrawiam was! Trzymajcie się :)

Komentarze

  1. Moimi oczami matematyka w liceum wyglądała zupełnie inaczej. Najpierw podręczniki: w moim mieście zdecydowanie króluje MATeMAtyka od Nowej Ery. Przed sprawdzianami nikt się nie uczył z notatek - teoria nic nie dała, przynajmniej na podstawie (ale rozszerzenie mówiło podobnie) - ale wykonywał dziesiątki zadań. Z czym się zgadzam? Że nie wystarczy ogarniać, ale rozumieć i myśleć. Myślenie to podstawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem jak wygląda sprawa podręczników w całej Polsce, ale wszyscy moi znajomi głównie z większych miast i lepszych szkół mają podręczniki z OE. Jeśli chodzi o notatki, to bardzo się przydają do zrozumienia materiału. Wiem, że istotne są zadnia jednak dużo ważniejsze jest dobre przyswojenie materiału, ponieważ (i to wiem nie tylko z własnego doświadczenia) na sprawdzianach pojawiają się naprawdę trudne zadnia, których stopień trudności jest dużo wyższy niż tych ze zbioru dlatego bezmyślne zrobienie 100 zadań może nic nie dać :(

      Usuń
    2. Mówiąc szczerze, ja się ani razu nie spotkałam z podręcznikami z OE. Wśród moich znajomych króluje Nowa Era, pojawia się też czasami Operon. Notatki... To chyba zależy od nauczyciela. U mojej nauczycielki były one raczej nieprzydatne, to na zadaniach wszystko się opierało.

      Usuń
    3. Widzisz dużo zależy od nauczyciela, u mnie notatki szczególnie przydają się do testów z teorii (o których już nie wspominałam)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Moje sposoby na... języki obce

Długopis czy pióro?

Szkolne Life Hacks + Konkurs